blog warszawa jest kobietą jest osobistym dziennikiem przygotowań do festiwalu pod tym samym tytułem i jednocześnie relacją z samego festiwalu.

Warszawa jest kobietą!

piątek, 04 marca 2011

„8 marca zakładamy KOLOROWE RAJSTOPY, przynosimy kwiaty na pl. Konstytucji 4 gdzie wspólnie tworzymy obywatelską mapę kobiecych miejsc Stolicy, a wieczorem świętujemy na IMPREZIE RAJSTOPOWEJ z Dj Enveem sto pierwszą rocznicę obchodów Dnia Kobiet na świecie!”.

Organizatorzy : Warszawa Europejska Stolica Kultury 2016, festiwal Warszawa jest kobietą! oraz Kępa Cafe. Miejsca:Siedziba Warszawa ESK 2016 (dawana InfoQultura), pl. Konstytucji 4,  Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27 

PROGRAM DNIA KOBIET:

Miejsce: Siedziba Warszawa ESK 2016, pl. Konstytucji 4, godz. 12.00 – 21.00. Wstęp Wolny!

 I. PRZYNIEŚ KWIATY DLA WARSZAWY

Wielka akcja zbiórki kwiatów dla kandydatki do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W końcu Warszawa też jest Kobietą!  Do wazonu, w doniczce, namalowane, wycięte z papieru, byle nie plastikowe - przez cały dzień, w siedzibie Warszawy ESK 2016 czekamy na kwiaty dla stolicy! Wiosenne przesadzanie kwiatów czas zacząć!

 II. ZDJĘCIE Z SYRENKO-GODZILLĄ

Weź aparat lub komórkę i zajrzyj na pl. Konstytucji 4. Czeka tam na ciebie wyjątkowa dama – dwugłowa Syrenka. Rozczesała włosy, pomalowała oko i wpadła do centrum na święto kobiet. Japonia ma swoją Godzillę, my mamy Syrenkę – superwoman! Zdjęcie z Syrenką-Godzillą autorstwa  Agaty Dudek to obowiązkowa pamiątka do albumu rodzinnego!

III.  „KOBIECA STRONA MIASTA”! Warszawianko, działaj!

Zobacz jak powstaje najbardziej obywatelska mapa Warszawy! Warszawska artystka Ania Barlik przez cały dzień będzie malować mapę stolicy, a na niej – wedle sugestii odwiedzających ją gości – nanosić będzie kobiece miejsca w Warszawie. Odkryjmy razem kobiecą stronę miasta! Wystarczy przyjść i nanieść swoje miejsca na mapę -  miejsca przyjazne dla kobiet z dziećmi, miejsca warszawskich emancypantek i  przykładów kobiecej przedsiębiorczości, miejsca gdzie żyły i tworzyły wybitne Warszawianki itd. Każdy głos jest ważny! 

 UWAGA!

Godz. 18.00 Spotkanie. Czy Warszawa jest kobietą?  Podsumowanie całodziennej akacji odkrywania kobiecej strony Warszawy. Wśród gości m.in. Klima Bocheńska (właścicielka galerii), Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), Agata Michalak (Aktivist) Karolina Breguła (biur tłumaczeń sztuki) , Magda Mosiewicz (Zieloni 2004), Paulina Capała (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę). Rozmowę poprowadzi Magda Juszczyk. 

 IV. UMILACZE DLA KOBIET I DZIECI

Dla mam, babć, opiekunek czekać będą w siedzibie Warszawa ESK 2016 miękkie poduchy, miła muzyka, książki i czasopisma. Dla dzieci przez cały dzień organizowane będą zajęcia: czytanki, malowanki i wycinanki przygotowane przez klubokawiarnię Uwolnić Matkę.

Miejsce: Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27,  godz. 21.00. Wstęp wolny.

IMPREZA RAJSTOPOWA z Dj Enveem!

Impreza nawiązująca do legendarnych „rajstop” - upominku z okazji Dnia Kobiet w czasach PRL. Punktem obowiązkowym zabawy jest przebranie. Panie muszą przyjście w kolorowych rajstopach. Czym bardziej ekstrawagancki wzorek tym lepiej! Impreza rajstopowa zadedykowana jest Warszawiankom w każdym wieku, rodowitym i przyjezdnym.

Polecamy wydarzenie na facebooku:

http://www.facebook.com/WarszawaJestKobieta?ref=ts&v=wall#!/event.php?eid=168322716551744

http://www.facebook.com/WarszawaJestKobieta?ref=ts&v=wall#!/event.php?eid=187471417956361

10:17, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link
wtorek, 01 marca 2011

DZIEŃ KOBIET Z HISTORIĄ

8-9 marca 2011

Dom Spotkań z Historią

Jaki jest rodowód Międzynarodowego Dnia Kobiet? Kim były polskie emancypantki? Jak PRL widział kobiety? Dzień Kobiet z historią…to dwudniowy cykl imprez poświęconych początkom ruchu emancypacyjnego w Polsce i na świecie, okazja do przyjrzenia się faktom i mitom dotyczącym Międzynarodowego Dnia Kobiet i spotkania z wyjątkowymi kobietami.

W programie: dyskusje, pokaz filmu Niezłomne w reż. Katji von Garnier oraz wystawa zdjęć Adama Pańczuka Warszawskie Calendar Girls.

8 marca (wtorek) 18.00–19.30 – spotkanie Emancypantki, sufrażystki, feministki, ja wszystkie Was dziewczynki… Gospodyni spotkania: Anna Czerwińska (Feminoteka). Wśród gości m.in. Katarzyna Sierakowska (Instytut Historii PAN), Agnieszka Mrozik (Instytut Badań Literatury PAN), Barbara Hoff (projektantka).

19.30–21.30 – pokaz filmu Niezłomne (Iron Jawed Angels), reż. Katja von Garnier, 2003, 125’ .

9 marca (środa) 18.00–19.30 – spotkanie Kwiatek dla Ewy! Gospodynie spotkania: Małgorzata Szpakowska, Iwona Kurz, Agata Chałupnik z Instytutu Kultury Polskiej UW, autorki opracowania Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach pod redakcją Małgorzaty Szpakowskiej. 

Szczegółowy opis w zakładce Dzień Kobiet z historią na blogu oraz na stronie www.dsh.waw.pl

11:52, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link
wtorek, 14 grudnia 2010

Zajrzyj do zakładki GALERIA FOTO 2010!

Poniżej "Warszawianka A.D. 2010" (rys. Łukasz Pyrka) tj. dziesiejsza przodowniczka, która na dźwięk budzika o poranku mówi przez sen "jeszcze 2 minuty..."

Oby tych minut w Nowym Roku było więcej!

Kasia i Kinga

 

 

11:44, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link
środa, 01 grudnia 2010

Zajrzyj koniecznie na nasz profil na facebooku: http://www.facebook.com/WarszawaJestKobieta

22:34, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link

Liza Scherzai, fot. Jerzy Dudek. Źródło: Fotorzepa http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/41,537609.html

Urodziła się w Afganistanie, uwielbia opowiadać o Kabulu. Organizatorka festiwalu Les Femmes S'en Melent czyli LFSM Festival i Francophonic Festival. Mówi po persku, francusku, włosku, angielsku i polsku oczywiście. Na spotkanie 4 grudnia weźmie ze sobą burkę!!

 Ostatki festiwalu

"BARBÓRKA"

PIĘKNE KOBIETY, DALEKIE KRAJE

Montevideo, Tokio, Kabul, Moskwa...

Pokaz filmu przyrodniczego Modliszka, 1959

Mapa Świata Kobiet!

FEDEracja koncert etno-jazzowy.

WEJDŹ DO ZAKŁADKI:

2010 AKTUALNY PROGRAM

 

08:19, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link
wtorek, 09 listopada 2010

  

Warszawa jest kobietą! 26.11-4.12.10

Organizator:

Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych (FDKiS)

Miejsca festiwalowe:

Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat,

Galeria Nizio, Teatr Staromiejski, Teatr Wytwórnia.

Więcej w zakładce: 2010 AKTUALNY PROGRAM!!!!!

2. edycja festiwalu Warszawa jest kobietą! zadedykowana jest Kobietom u władzy! Siłaczkom przodowniczkom, olbrzymkom! Warszawskim Calendar Girls oraz  warszawiankom - cudzoziemkom! Festiwal to nie tylko spotkania z wyjątkowymi kobietami. To także koncerty, pokazy filmów, spektakle, wystawa oraz przedświąteczny Ciuch Exchange i kiermasz. Warszawa jest kobietą! będzie miała swoje huczne otwarcie w Nowym Wspaniałym Świecie – 26 listopada! Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

 Mierzymy się z wielkim światem polityki i z ciasnymi boksami w open space'ach korporacji, zachwycamy upływającym czasem i tym, że – jak mówią bohaterki naszej wystawy „Warszawskie Calendar Girls” – po pięćdziesiątce wielu rzeczy nie trzeba, a wszystko można. Smakujemy wreszcie Warszawę na nowo, dzięki warszawiankom – cudzoziemkom, które wnoszą do stolicy zupełnie nowe zapachy i smaki.

SPOTKANIA Festiwal zainauguruje spotkanie z kobietami u władzy m.in. z Panią Prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz i Barbarą Labuda, bohaterkami filmu „Trzy Kobiety” z 1995 roku w reż. Marty Meszaros.  Przypomniane zostaną sylwetki niezwykłych kobiet PRL: "siłaczek", "olbrzymek", socjalistycznych celebrytek – Magdaleny Figur i Wandy Gościmińskiej. Wraz z Ewą Toniak (autorką książki, która nas zainspirowała – „Olbrzymki. Kobiety socrealizmu”), Agnieszką Graff, Michałem Ogórkiem i Sylwią Chutnik stworzymy portret przodowniczki I dekady XXI wieku. Udamy się również w podróż dookoła świata z Joanną Piotrowską z Feminoteki i spotkamy z mieszkającymi w Warszawie cudzoziemkami, m.in.: z Lizą Sherzai z Afganistanu - organizatorką Francophonic Festival w Warszawie, aktorką Gianną Benvenuto z Urugwaju, Eleną Egovorą - śpiewaczką z Rosji czy Elisabeth Dudą z Francji, autorką książki dla najmłodszych "Żożo i Lulu".

WYSTAWA Adam Pańczuk, laureat I nagrody w konkursie Grand Press Photo z 2009 w kategorii „Ludzie”, uświetni festiwal wystawą zdjęć 12 wyjątkowych Warszawianek,  m.in. Małgorzaty Bocheńskiej, Andy Rottenberg, Beaty Geppert, Ireny Groblewskiej. Wystawa nawiązuje do filmu Calendar Girls w reż. Nigela Cole’a i zadedykowana jest kobietom 50 plus.

FILMY, SPEKTAKLE, KONCERTY Warszawa jest kobietą! to także pokazy filmów, stanowiących dziś klasykę dokumentu, m.in.: Dziewczyna z plakatu, reż. Ewa Pięta, Dzień za Dniem, reż. Irena Kamieńska, 24 godziny Jadwigi L., Krystyna Gryczełowskiej, spektakle: Jackie. Śmierć i księżniczka w reż. Weroniki Szczawińskiej (po którym odbędzie się spotkanie z twórcami i Kazimierą Szczuką) Ja, Agaue, lecture & performance, Teatr Bretoncaffe i Głochoniemoc w reż. Natali Fijewskiej-Zdanowskiej.

  

Jackie. Śmierć i księżniczka. Fot. Tomasz Żurek

 Jackie. Śmierć i księżniczka. Fot. Tomasz Żurek 

Ja, Agaue Teatr Bretoncaffe. Fot. Jakub Wittchen

 

Festiwal będzie miał swoje huczne otwarcie w Nowym Wspaniałym Świecie – 26 listopada. Podczas imprezy festiwalowej GIRLS WANNA HAVE JAZZ! wystąpi kwartet jazzowy z Sławkiem Uniatowskim na czele oraz DJ Burn Reynolds.

Festiwal zamkniemy koncertem FEDEracji .Zagrają: Kasia Federowicz, Dominik Strycharski, Robert Siwak i Marcin Olaka.

FEDEracja, Kasia Federowicz. Fot. Gęsia Skórka

KIERMASZ Festiwal to także okazja do wietrzenia szaf i zakupów. Jak przed rokiem zorganizowany zostanie przedświąteczny ciuch Exchange & kiermasz. W ofercie m.in. unikalne torby festiwalowe.

Zajrzyj koniecznie do zakładki AKTUALNY PROGRAM!!!

Pamiętaj: na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

Festiwal współfinansowany
przez Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy

DZIĘKUJEMY!

13:59, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link
poniedziałek, 08 listopada 2010

12:36, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link
niedziela, 17 października 2010
piątek, 13 listopada 2009

Łukasz Pyrka - autoportret z festiwalu

Łukasz Pyrka - autoportret z festiwalu


Kasia i Kinga

Festiwal Warszawa jest kobietą! już za nami. Trzy dni minęły błyskawicznie. Pozostały zdjęcia, dokumentacja video, mnóstwo wspomnień, wzruszeń, radości i bardzo ciekawych rozmów. Dowiedzieliśmy się, jak nosiła się Warszawa w minionym wieku, jak rozwijać w sobie przedsiębiorczość, jaka jest warszawianka I dekady XXI wieku i jak radzić sobie ze zbyt szybko mijającym czasem.

Spotkania pozostawiły po sobie ogromny niedosyt, dlatego chcemy kontynuować formułę festiwalu, by rozwijać wątki, jakie pojawiły się podczas rozmów i kuluarowych dyskusji, bo jest o czym! Od stycznia planujemy uruchomić cykl spotkań, które będą pokłosiem festiwalu, wprowadzimy też zupełnie nowe wątki, zaprosimy też wyjątkowych dla nas gości.

Krótki film, w którym znane i nieznane warszawianki mówią o tym, jakie są i czy Warszawa jest kobietą już niedługo udostępnimy na naszym blogu oraz warszawskim mediom. Sukcesywnie też będziemy wrzucać na bloga sfilmowane fragmenty spotkań i rozmów.

O wszystkim będziemy Was informować! Zachęcamy do odwiedzenia naszej podstfestiwalowej galerii zdjęć.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim naszym przyjaciołom, bez których poradziłybyśmy sobie z ogromem pracy przy festiwalu, oraz naszym gościom, którzy zaufali nam i przybyli na spotkania.   Do miłego!

Kasia i Kinga

ps. Wszystkim Paniom poszukujacm idealnej diety polecamy dietę festiwalową. Dużo fizycznej pracy, emocji i kawy. Rezulataty już po trzech dniach :) Sukces gwarantowany!

Jaka jest dzisiejsza warszawianka? ZOBACZ NA BLOGU JEJ PORTRET. Autor Łukasz Pyrka.

Portret dzisiejszej Warszawianki. Autor: Łukasz Pyrka


Festiwal - Warszawa jest kobietą!

Kim jest Warszawianka I dekady XXI - rozmowa? Przegląd kobiecych szaf i torebek od lat po dziś - dekada po dekadzie. WIRTUALNE SERCE – recital Katarzyny Zielińskiej. O sukcesie na obcasach – rozmowa! DZIEWICTWO – monodram Aliny Czyżewskiej. Przedświąteczny CIUCH EXCHANGE. Jak nie Barry White, to kto - impreza?! Nie chcemy być niewidzialne - rozmowa!!! PRZYJ DZIEWCZYNO, PRZYJ… - monodram teatru Rondo. FEDEROWICZ/STRYCHARSKI/SIWAK - projekt. Od Ordonki po dziś czyli GIRLS JUST WANNA HAVE FUN - impreza.

Spotkanie/Spektakl/Koncert/Film/Impreza/Ciuch Exchange

4-6 grudnia 2009/1500 m2 do wynajęcia/Warszawa

WSTĘP WOLNY

PATRONI MEDIALNI: TVN Warszawa, Co Jest Grane, Gazeta.pl Warszawa, Aktivist, Radio PIN

plakat (autor Jane Stoykov)

ZAPRASZAMY!!!!!!!!!!!!

16:56, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link

WARSZAWA JEST KOBIETĄ!

To pierwsza niezależna inicjatywa kulturalno-społeczna zadedykowana kobietom Warszawy. Zróżnicowana programowo (rozmowy, spektakle, recitale, pokazy filmów, imprezy taneczne) i merytorycznie (historyczny przegląd kobiecych szaf i torebek, obalanie rynkowych mitów dotyczących pracy kobiet, zbiorowy portret współczesnej Warszawianki, rozmowy o seksie pomimo wieku czyli jak nie odmawiać sobie przyjemności).

16:46, warszawajestkobieta , Warszawa jest kobietą!
Link Komentarze (1) »